Aptieku biedrības statūti
- Aptieku Biedrība
- Mar 31, 2022
- 8 min read

Iepazīsties ar biedrības statūtiem.
APSTIPRINĀTI
ar 2019. gada 04. decembra
Biedru Sapulces protokolu Nr. 1BS/ 2019
1. Vispārīgie noteikumi
1.1. Biedrības nosaukums ir “Aptieku Biedrība”, tālāk tekstā – „Biedrība”, saīsināti „AB”.
1.2. Biedrībai ir juridiskas personas statuss un tā darbojas saskaņā ar tās Statūtiem un spēkā esošajiem Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem.
1.3. Biedrība ir apvienība, kas izveidota, lai sasniegtu Statūtos noteiktos mērķus un kurā brīvprātīgi darbojas juridiski neatkarīgas aptiekas.
1.4. Biedrība var izveidot savas struktūrvienības.
1.5. Biedrībai ir tiesības savā vārdā iegūt mantiskās un nemantiskās tiesības un uzņemties saistības, būt par prasītāju un atbildētāju tiesā.
1.6. Biedrībai noteikto mērķu sasniegšanai ir tiesības veikt jebkuras darbības, kas nav pretrunā ar normatīvajiem aktiem, tajā skaitā paust viedokli valsts, pašvaldības institūcijām un nevalstiskām organizācijām, izplatīt informāciju par savu darbību un mērķiem, organizēt publiskus pasākumus, izveidot savus preses izdevumus, izveidot interneta mājas lapas un citus plašsaziņas līdzekļus, kā arī veikt citu publisko darbību.
1.7. Biedrība ir nodibināta uz nenoteiktu laiku.
2. Biedrības mērķi un uzdevumi
2.1. Biedrības mērķi:
2.1.1. Apvienot neatkarīgās aptiekas, kuru īpašnieki uzskata par savu un sava uzņēmuma misiju – sniegt iedzīvotājiem augstas kvalitātes farmaceitisko aprūpi, balstītu uz mūsdienīgām profesionālām zināšanām un tehnoloģijām.
2.1.2. Pilnveidot un attīstīt farmaceitiskas aprūpes metodes un veicināt to izmantošanu Biedru aptiekās, nodrošinot Latvijas iedzīvotājiem kvalitatīvu un profesionālu veselības aprūpi.
2.1.3. Celt farmaceitiskās aprūpes un farmaceita profesijas prestižu.
2.1.4. Aizstāvēt Biedru - aptieku uzņēmumu saimnieciskās un tiesiskās intereses.
2.1.5. Aizstāvēt farmaceitu profesionālās, sociālās un ekonomiskās tiesības un intereses.
2.1.6. Izstrādāt priekšlikumus farmaceitisko nozari reglamentējošo normatīvo aktu pilnveidošanai, kas veicinātu veselības aprūpes pieejamību iedzīvotājiem un motivētu nozares dalībniekus celt farmaceitiskās aprūpes kvalitāti, kā arī dotu iespēju farmaceitiem un aptiekām to realizēt.
2.2. Biedrības uzdevumi:
2.2.1. veicināt Biedrības Biedru, turpmāk – Biedri, sadarbību;
2.2.2. iesaistīt Biedrus ar farmaceitisko aprūpi saistīto normatīvo aktu sakārtošanā un šo jautājumu izlemšanā valsts institūcijās;
2.2.3. attīstīt un paplašināt profesionālos sakarus starp farmācijas nozares speciālistiem Latvijā un citās valstīs;
2.1.4. veikt informatīvu un konsultatīvu darbību farmaceitiskās aprūpes jautājumos;
2.1.5. piešķirt goda nosaukumus un speciālās balvas, lai godalgotu personas, kuras aktīvi veicina Biedrības mērķu un uzdevumu īstenošanu;
2.1.6. sagatavot un izplatīt masu informācijas līdzekļos informatīvus materiālus par Biedrības darbību;
2.1.7. sadarboties ar valsts institūcijām un nevalstiskām organizācijām Latvijā un ārzemēs;
2.1.8. stiprināt neatkarīgās aptiekas, izglītojot farmaceitus par normatīvo aktu aktualitātēm un profesionālos jautājumos;
2.1.9. veikt saimniecisko darbību, kas saistīta ar Biedrības mērķu sasniegšanu, kā arī ar sava īpašuma un mantas uzturēšanu un izmantošanu;
2.1.10. veikt citas darbības, kas nav pretrunā ar Biedrības Statūtiem un kas nav aizliegtas ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem;
2.1.11. piešķirt stipendijas un balvas Biedrības Biedriem saskaņā ar Biedrības apstiprinātiem iekšējo kārtību regulējošiem dokumentiem.
3. Biedru iestāšanās, izstāšanās un izslēgšana no Biedrības
3.1. Par Biedrības Biedriem var kļūt jebkura juridiska persona, kurai ir spēkā esoša speciālā atļauja (licence) vispārēja tipa aptiekas atvēršanai (darbībai), kura ir neatkarīgs aptieku uzņēmums, t.i., kuras aptiekas darbība nav atkarīga no trešo personu rīcības, ietekmes vai pārvaldības, un kura ir ieinteresēta Biedrības darbā, kura apņemas ievērot Biedrības Statūtus un uzņemties Biedra pienākumus.
3.2. Ar neatkarīgām aptiekām šo Statūtu kontekstā papildus Statūtu 3.1.punktā norādītajiem kritērijiem tiek saprasti tādi komersanti (t.sk. individuālie komersanti), kuriem ir viens vai vairāki īpašnieki (fiziskas personas) un kuri nepieder tieši vai netieši, pastarpināti, t.sk. uz līguma pamata kādam no Latvijā lielākajiem aptieku tīkliem.
3.3. Minimālais Biedru skaits ir divi.
3.4. Biedrības Biedra kandidāts iesniedz noteiktas formas rakstisku pieteikumu. Pieteikuma formu un tam klāt pievienojamo dokumentu sarakstu, kā arī citus iespējamos noteikumus nosaka Biedrības Valde.
3.5. Lēmumu par Biedra uzņemšanu Biedrībā pieņem Valde. Valdei pieteicēja lūgums ir jāizskata tuvākās sēdes laikā, taču ne ilgāk kā divu nedēļu laikā no visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas brīža. Uz valdes sēdi, kurā izskata pieteicēja lūgumu, ir jāuzaicina pats pieteicējs un jādod viņam vārds sava viedokļa paušanai. Pieteicēja neierašanās nav šķērslis valdes lēmuma pieņemšanai. Valdei motivēts lēmums rakstveidā jāpaziņo pieteicējam nedēļas laikā no tā pieņemšanas brīža.
3.6. Valdes noraidošo lēmumu pieteicējs rakstveidā var pārsūdzēt Biedru kopsapulcei. Ja arī Biedru kopsapulce noraida pieteicēja lūgumu, pieteicējs nav uzņemts par Biedrības Biedru, un tas var iesniegt atkārtotu pieteikumu ne ātrāk kā pēc 6 mēnešiem. Biedru sapulcei savs lēmums nav jāmotivē.
3.7. Biedrs var jebkurā laikā izstāties no Biedrības, rakstveidā paziņojot par to Valdei.
3.8. Biedru var izslēgt no Biedrības ar Valdes lēmumu, ja:
3.8.1. Biedrs vairāk kā trīs mēnešu laikā pēc uzņemšanas nav nomaksājis iestāšanās maksu;
3.8.2. Biedrs vairāk kā trīs mēnešus nav nomaksājis Biedra naudu;
3.8.3. Biedrs nepilda Biedrības Statūtu noteikumus, Biedru kopsapulces un Valdes lēmumus;
3.8.4. Biedrs nepilda savus pienākumus un uzņemtās saistības;
3.8.5. Biedrs veic citu darbību, kas ir pretrunā ar šajos Statūtos noteikto;
3.8.6. Biedrs zaudē savu neatkarīgās aptiekas statusu saskaņā ar Statūtu 3.1. un 3.2. punktos noteiktajiem kritērijiem.
3.9. Jautājumu par Biedrības Biedra izslēgšanu Valde izskata tuvākās sēdes laikā, uzaicinot izslēdzamo Biedru un dodot viņam vārdu sava viedokļa paušanai. Izslēdzamā Biedra neierašanās nav šķērslis valdes lēmuma pieņemšanai. Valdei lēmums par Biedra izslēgšanu no Biedrības un lēmuma motivācija jāpaziņo rakstveidā izslēdzamajam Biedram piecu dienu laikā no lēmuma pieņemšanas brīža.
3.10. Kopš izslēgšanas brīža bijušam Biedram nav tiesības izmantot Biedrības simboliku un izmantot Biedra gūtas privilēģijās.
3.11. Ja iemesli, kuru dēļ Biedrs ir izslēgts no Biedrības, ir novērsti, tam ir tiesības lūgt Biedrību uzņemt no jauna, iesniedzot Valdei rakstveida pieteikumu.
4. Biedru tiesības un pienākumi
4.1. Biedrības Biedru tiesības:
4.1.1. piedalīties Biedrības pārvaldē; pretendēt tikt ievēlētam Valdē un piedalīties Valdes ievēlēšanā;
4.1.2. saņemt informāciju par Biedrības darbību tai skaitā iepazīties ar visu Biedrības Biedru sapulces institūciju protokoliem, lēmumiem un rīkojumiem; piedalīties visos Biedrības organizētajos pasākumos, kas tiek organizēti Biedriem;
4.1.3. iesniegt priekšlikumus par Biedrības darbību un tās uzlabošanu un saņemt atbildi pēc būtības;
4.1.4. brīvi paust savu viedokli citiem Biedriem, Biedru sapulcei un Valdei.
4.2. Biedrības Biedru pienākumi:
4.2.1. ievērot Biedrības Statūtus un pildīt Biedru sapulces un valdes lēmumus;
4.2.2. regulāri un savlaicīgi maksāt Biedra naudu;
4.2.3. ar savu aktīvu līdzdarbību atbalstīt Biedrības mērķu un uzdevumu realizēšanu;
4.2.4. augsti turēt Biedrības vārdu un nepieļaut rīcību, kas var kaitēt Biedrības reputācijai;
4.2.5. neizpaust konfidenciālo informāciju, kas tam tapusi zināma kā Biedrības Biedram;
4.2.6. piedalīties Biedrības darbības popularizēšanā.
4.3. Saistības Biedram var noteikt ar Biedru sapulces vai Valdes lēmumu. Nosakot Biedram saistības, kas atšķiras no citu Biedru saistībām, ir nepieciešama konkrētā Biedra piekrišana.
5. Biedrības atbalstītāji
5.1. Par Biedrības atbalstītāju var kļūt fiziska vai juridiska persona, ja saņemta vismaz viena rekomendācija no Biedrības Biedriem.
5.2. Lēmumu par Biedrības atbalstītāja statusa piešķiršanu pieņem Valde.
5.3. Biedrības atbalstītāji var piedalīties Biedrības noteiktajos pasākumos Biedrības viesa statusā un būt par padomdevējiem Valdes noteiktos jautājumos.
5.4. Biedrības atbalstītāju pienākumi ir ar savu aktīvu līdzdarbību atbalstīt Biedrības mērķu un uzdevumu realizēšanu un veikt Biedrības atbalstītāju ikgadējās iemaksas.
5.5. Biedrības atbalstītājiem nav balsstiesības Biedru sapulcē.
6. Biedrības Goda biedri
6.1. Par Biedrības Goda Biedru var kļūt juridiskas vai fiziskas personas, kuras nebūdamas Biedrības Biedri, ir devušas būtisku ieguldījumu Biedrības darbības veicināšanā vai kuriem ir būtiska nozīme Biedrības darbā.
6.2. Lēmumu par Goda biedra statusa piešķiršanu pieņem Valde.
6.3. Goda biedri var piedalīties Biedrības noteiktajos pasākumos Biedrības viesa statusā un būt par padomdevējiem Valdes noteiktos jautājumos.
6.4. Goda biedriem nav balsstiesību Biedru sapulcē.
7. Biedrības struktūrvienības
7.1. Ar Biedru sapulces lēmumu var tikt izveidotas Biedrības teritoriālās un citas struktūrvienības.
7.2. Biedru sapulce izstrādā un apstiprina struktūrvienību nolikumu.
7.3. Struktūrvienības savā darbībā ir pakļautas Valdei.
8. Biedru sapulces sasaukšana un lēmumu pieņemšana
8.1. Biedru sapulce ir augstākā Biedrības lēmējinstitūcija.
8.2. Biedru sapulcē ir tiesīgi piedalīties visi Biedrības biedri. Biedri var piedalīties Biedru sapulcē tikai personīgi.
8.3. Biedrus, kuri ir juridiskās personas, sapulcē pārstāv to uzņēmumu likumīgie pārstāvji vai uz rakstiskas pilnvaras pamata - pilnvarotie pārstāvji. Biedru individuālo komersantu pārstāv pats individuālais komersants vai uz rakstiskas pilnvaras pamata – tā pilnvarots pārstāvis.
8.4. Kārtējā Biedru sapulce tiek sasaukta ne retāk kā vienu reizi gadā.
8.5. Ārkārtas Biedru sapulce var tikt sasaukta pēc Valdes iniciatīvas, vai ja to rakstveidā pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa Biedrības biedru, norādot sasaukšanas iemeslu. Ja valde nesasauc Biedru sapulci, pamatojoties uz šajā punktā noteikto, Biedri, kuri prasa Biedru sapulces sasaukšanu, var patstāvīgi sasaukt Biedru sapulci, ievērojot noteikto sapulces sasaukšanas kārtību.
8.6. Biedru sapulce tiek sasaukta, ne vēlāk kā 14 dienas pirms sapulces nosūtot katram Biedram rakstisku uzaicinājumu. Uzaicinājumu nosūta uz Biedra juridisko adresi, ierakstītā vēstulē vai e-pastā, ja paziņojums ir parakstīts ar drošu elektronisko parakstu.
8.7. Biedru sapulce ir lemttiesīga, ja tajā piedalās vairāk nekā puse no Biedriem. Attiecībā uz grozījumu izdarīšanu Statūtos Biedru sapulce ir lemttiesīga, ja tajā piedalās vairāk nekā puse no Biedriem.
8.8. Ja Biedru sapulcei nav tiesību pieņemt lēmumus tādēļ, ka sasauktā Biedru sapulce nav lemttiesīga kvoruma trūkuma dēļ, Valde ne vēlāk kā pēc piecām nedēļām, ievērojot 8.6.punktā noteikto sasaukšanas kārtību, no jauna sasauc Biedru sapulci ar tādu pašu darba kārtību. Sasauktā Biedru sapulce ir tiesīga pieņemt lēmumus neatkarīgi no klātesošo Biedru skaita, bet tikai tādā gadījumā, ja Biedru sapulcē piedalās vismaz divi Biedri.
8.9. Biedru sapulces lēmums ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk nekā puse no Biedru sapulcē klātesošajiem Biedriem.
8.10. Lēmums par Statūtu grozījumiem, Biedra naudas apmēru, Biedrības darbības izbeigšanu un turpināšanu ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk kā divas trešdaļas no klātesošajiem Biedriem.
8.11. Katram Biedram Biedru sapulcē ir viena balss.
8.12. Biedru sapulci vada Valdes priekšsēdētājs vai cita sapulcē ievēlēta persona. Biedru sapulce tiek protokolēta. Protokolu paraksta sapulces vadītājs, protokolists un ne mazāk, ka 2 (divi) sapulcē ievēlēti protokola pareizības apliecinātāji - Biedri.
8.13. Tikai Biedru sapulce ir tiesīga:
8.13.1. Izdarīt grozījumus Statūtos;
8.13.2. Apstiprināt Valdes sagatavoto Biedrības gada pārskatu;
8.13.3. Lemt par Valdes sagatavoto Biedrības gada budžetu un plānu;
8.13.4. Ievēlēt un atsaukt Valdes locekļus;
8.13.5. Lemt par Biedrības reorganizāciju vai likvidāciju.
9. Izpildinstitūcija
9.1. Biedrības izpildinstitūcija ir valde, kuru ievēl Biedru sapulce uz trim gadiem. Valde sastāv no pieciem valdes locekļiem. Katram valdes loceklim Valdes sēdē ir viena balss.
9.2. Valdes locekļi no sava vidus ievēl valdes priekšsēdētāju, kurš organizē valdes darbu, kā arī valdes priekšsēdētāja vietnieku, kurš pilda valdes priekšsēdētāja pienākumus viņa prombūtnes laikā.
9.3. Valdes sēdes tiek sasauktas pēc nepieciešamības, bet ne retāk, ka vienu reizi trijos mēnešos.
9.4. Valdes priekšsēdētājs un valdes priekšsēdētāja vietnieks katrs ir tiesīgi pārstāvēt Biedrību atsevišķi, pārējie valdes locekļi - katrs kopā ar vēl vienu valdes locekli.
9.5. Biedrības Valde:
9.5.1. nodrošina Biedru sapulcē pieņemto lēmumu izpildi;
9.5.2. pārvalda un rīkojas ar Biedrības mantu;
9.5.3. pieņem pieteikumus jaunu Biedru uzņemšanai un lemj par to uzņemšanu;
9.5.4. izskata jautājumus par Goda biedru un Biedrības atbalstītāju statusa piešķiršanu;
9.5.5. izstrādā nolikumus, kas regulē Biedrības un tās struktūrvienību darbību un iesniedz tos apstiprināšanai Biedru sapulcei;
9.5.6. lemj par Biedrības darbībai nepieciešamo fondu izvietošanu;
9.5.7. izstrādā Biedrības gada budžetu un darbības programmas un iesniedz tos izskatīšanai Biedru sapulcei;
9.5.8. slēdz Biedrības vārdā līgumus un paraksta citus dokumentus, kas nepieciešami Biedrības darbības nodrošināšanai;
9.5.9. lemj visus citus jautājumus, kas nav ekskluzīvā Biedru sapulces kompetencē.
9.6. Valdes darbu vada Valdes priekšsēdētājs. Valdes priekšsēdētājs organizē Valdes darbu un sadala uzdevumus valdes locekļiem, kā arī organizē Biedrības ikdienas administratīvo darbu. Valdes priekšsēdētāja prombūtnes laika tā funkcijas pilda valdes priekšsēdētāja vietnieks vai viņa pilnvarota persona.
9.7. Valdes sapulce ir lemttiesīga, ja tās sēdē piedalās vismaz trīs valdes locekļi no visas Valdes. Valdes lēmumi tiek pieņemti ar klātesošo Valdes locekļu balsu vairākumu.
10. Revidents
10.1. Biedrības finansiālās un saimnieciskās darbības kontroli veic revidents, kuru ievēl Biedru sapulce uz vienu gadu.
10.2. Revidents nevar būt:
10.2.1. Biedrības biedrs.
10.2.2. Biedrības valdes loceklis.
10.3. Revidents:
10.3.1. veic Biedrības mantas un finanšu līdzekļu revīziju;
10.3.1. dod atzinumu par Biedrības budžetu un gada pārskatu;
10.3.2. Revidents veic revīziju Biedru sapulces noteiktajos termiņos, taču ne retāk kā reizi gadā.
10.3.3. sniedz ieteikumus par Biedrības finanšu un saimnieciskās darbības uzlabošanu;
10.3.4. dod atzinumu par Biedrības gada pārskatu;
10.3.5. izvērtē Biedrības grāmatvedības un lietvedības darbu.
10.4. Biedrības gada pārskatu tikai pēc revidenta atzinuma saņemšanas apstiprina Biedru sapulce.
10.5. Biedrības līdzekļus veido:
10.5.1. Iestāšanās maksa, biedru nauda, ziedojumi;
10.5.2. Citi ieņēmumi un iemaksas, kas nav aizliegti ar esošo Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem.
10.6. Iestāšanās maksas lielumu, kā arī Biedra naudas apmēru katram gadam apstiprina ar Biedru sapulces lēmumu.
10.7. Biedrības līdzekļi tiek izlietoti, pamatojoties uz Biedru sapulces apstiprināto gada budžetu, Statūtos vai Biedru sapulcē pieņemtas programmas mērķu izpildei, kā arī to izdevumu segšanai, kas saistīti ar Biedrības pārvaldes institūciju uzturēšanu un to darba nodrošināšanu.
Statūti apstiprināti „Aptieku biedrības” Biedru kopsapulcē Rīgā, 2019. gada 04.decembrī.
Valdes priekšsēdētājs ___________________ /Agnese Ritene /
Valdes priekšsēdētāja vietnieks ___________________ /Anita Ozoliņa /
Valdes loceklis _______________ /Ilona Rūķe/
Valdes loceklis _______________ /Zelma Sirmā/
Valdes loceklis _______________ /Ainars Galītis/
Valdes loceklis _______________ / Ilze Goldberga /
Valdes loceklis _______________ /Velga Rieksta/
Valdes loceklis _______________ /Aiga Zariņa/
Valdes loceklis _______________ /Ingūna Ģērmane/
Comments